Dermapen Uygulamaları

İnsan vücudunun doğal süreçleri olan kolajen ve elastin sentezi mekanizmalarını tetikleyerek cildin tekrar yapılanmasını sağlayan Dermapen, cilt dokusunun cerrahi işlem gerektirmeksizin genç, dinç, parlak ve gergin görünmesini sağlayan bir medikal estetik uygulamasıdır.

Dermapen tedavisi uygulanamayan durumlar:

- Aktif deri ve mantar enfeksiyonuna olmak,

- İltihaplı rosasea,

- Aktif sivilceli cilt tipi 4-5 olmak,

- Cilt kanseri olmak,

- Siğil, uçuk ya da açık yarası olmak,

- Keloide meyilli olmak,

- Solar keratozu olmak,

- Kanser hastası olmak ve kemoterapi almak,

- HIV, hemofili, diyabet olmak,

- Ağır karaciğer yetmezliğine sahip olmak,

- Bağışıklık sistemi bozuk olmak şeklinde sıralanabilir.

Özel kremler ve lokal anestezi sayesinde kişinin ağrı hissetmemesi sağlanır. Cilt türüne göre 0.5-2.5 mm arası değişen iğne uçlarıyla cilt üzerinde, gözle görülemeyecek kadar küçük, mikro düzeyde mikrokanallar oluşturulur ve sanki vücutta yara varmış gibi bir algı yaratarak vücudun onarıcı mekanizmalarını devreye sokularak problemli cilt alanlarının yeniden yapılanması sağlanır.

İşlem sonrası şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla buz ve serum uygulaması gerçekleştirilir.

Tüm bu işlemlerin sonunda cilt sıkılaşır, toparlanır, kendi kendini yeniler, lif oluşumu artar, deri olgunlaşır, kırışıklıklar azalır, açık gözenekler sıkışır ve cilt tonu dengelenir.

Bu uygulamanın kaç kez tekrarlanacağı kişiye, uygulama bölgesine, çevresel faktörlere ve cilt yapısına göre belirlenir ancak minimum 6 hafta sonra gözle görünür sonuç elde edilmeye başlanır; 3 ay sonra kesin sonuç elde edilir. Yaz aylarında dahi uygulanabilir ve özel bir bakım gerektirmez.

İyileşme süresi oldukça kısadır. Kişi, 45 dakika – 1 saat içerisinde sosyal hayatına devam edebilmektedir.

ÇATLAK TEDAVİSİ

Çatlaklar, vücudun çeşitli bölgelerinde, kilo artışı nedeniyle, derinin alt dokusunun genetik, hormonal ya da mekanik olarak gerilmesi sonucunda ortaya çıkan izlerdir. İlk başlarda pembe ya da mor renkli, daha sonra gri renkli ve daha az görünür bir hal alırlar. Mor ve pembe olan çatlaklarda, henüz doku hücrelerinin tamamı yok olmadığı ve hücre kendini daha çabuk yenileyebildiği için daha hızlı sonuca ulaşılır.

Cilt türüne göre 0.5-2.5 mm arası değişen iğne uçlarıyla cilt üzerinde, gözle görülemeyecek kadar küçük, mikro düzeyde mikrokanallar oluşturulur ve sanki vücutta yara varmış gibi bir algı yaratarak vücudun onarıcı mekanizmalarını devreye sokularak problemli cilt alanlarının yeniden yapılanması sağlanır.

LEKE TEDAVİSİ

Leke yeni başladıysa tedaviden daha iyi yanıt alınmaktadır.

Lekenin süresi ne kadar uzunsa tedavi de o ölçüde uzun sürmektedir.

Lekenin derinliği tedavinin süresini ve etkisini değiştirir. Yüzeysel lekeler tedavilerle kolayca yok olurken derin lekeler ısrarla kalabilir.

Bazı cilt tipleri tedavi açısından daha zorlayıcıdır. Ten rengi çok koyu olanlar ve cildi hassas, kızarık yapıda olanlarda dikkatli olunmalıdır.

Dermapen leke tedavisinde başarılıdır.

İnce çelik iğnelerden oluşan dermapen ile deride çok sayıda gözle görülmeyen delikçikler açılır. Böylece salınan trombositler ve büyüme faktörleri yardımıyla derinin kendi kendisinin onarımı sağlanır. Açılan kanallar sayesinde, uygulanan leke açıcı serum normalden 200 kat daha fazla emilir ve etkisini daha fazla gösterir. Hem cildin kendi onarım mekanizmasının tetiklenmesi, hem de işlem esnasında kullanılan serum ve maskeler, ciltte toparlanma ve sıkılaşmanın yanısıra lekelerde de önemli bir azalmaya neden olur. Ayda bir en az 4 seans önerilir.

Kimyasal peeling ile leke tedavisi

Leke tedavisinde kimyasal peeling, meyve asitli peelingler (AHA) ile yapılır. Kimyasal peelingler üst derinin yenilenmesini hızlandırarak lekenin üst deriden atılmasını sağlar. Leke tedavisinde kimyasal peelingler 2-4 hafta aralıklarla 3-6 seans yapılabilir. Koyu tenlilerde, kızarık ve hassas ciltlerde kimyasal peeling aşırı soyulma yaparsa lekelenmeyi tetikleyebilir, uygulanmamalıdır.

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma peeling yönteminin derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır.

Aha peeling özellikle cilt lekesi, güneş lekesi, kırışıklıklar, sivilce izleri, batık izleri, el lekesi, topuk çatlakları, gibi durumlarda tercih edilen oldukça faydalı bir kimyasal peeling asit gurubudur. Asitler tek başına veya karışım olarak uygulanarak özellikle hafif lekeler ve izler üzerinde kimyasal peelingle cildin kendini yenilemesi ve lekelerle izlerin tedavi edilerek ortadan kaldırılması amaçlanır. AHA peelingin iz ve leke haricinde, günlük bakımda da benzer amaçlarla faydalanılan ürünler içerisinde bilhassa dermokozmetiklerde kullanılır.

Mezoterapi ile leke tedavisi

Mezoterapi ile leke tedavisinde leke giderici maddeler doğrudan lekenin içine verilir ve böylece etkinlikleri artırılır. Ayrıca cilt yenileyen maddeler hasarlı olan leke bölgesini yenileyerek lekenin açılmasını sağlar. Leke tedavisinde lazer ve diğer yöntemlerle bir arada mezoterapi uygulamak leke tedavisinin etkinliğini artırmaktadır. Leke tedavinde mezoterapide en çok C vitamini, glutatyon, somon, hyaluronik asit, alfa lipoik asit, transexamik asit, arbutin, multivitaminler kullanılır.

Yüz mezoterapisi, başlangıçta 1-2 hafta aralıklarla ortalama 4-6 seans uygulanır.

ANTI-AGING BAKIM

Anti-Aging Bakım, yaş ilerledikçe, hormonal dengelerin değişmesiyle ve genetik özellikler nedeniyle oluşan problemlerin giderilmesi işlemleridir. Bu bakım öncesinde,  yaş ilerlemesine bağlı hastalık riskleri saptanır ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşam amaçlanır. Anti-aging cilt bakımı, güneş koruması, retinold içeren ürünlerle dermatolojik önem, nemlendirme ve su kaybını azaltma işlemleri, derideki pigmentasyonların yok edilmesi, antioksidan ürünlerin kullanımı gibi birçok parametreden oluşur.

Tek bir uygulama sonrasında rejenerasyon süreci hemen başlar. İlk andan itibaren gerilme hissi hissedilir. Ciltte kollajen üretimini ve hücre yenilenmesini tetiklediği için uzun süreli etki sağlar.

LED TEDAVİSİ

LED tedavisi, cilt dokusunu onaran enzimleri aktive eden ışınlar aracılığıyla cildi yenileme işlemidir. Bu tedavide büyük ışınlar verilerek yenilenme süresi azaltılırken ışınlar düşük sıcaklık seviyesinde olduğundan cildi yakmaz. LED ışık mikroporları geçici geçirgen hale getirdiğinden güzellik uygulamaları çok daha etkin olarak cilde nüfuz eder. Hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte her cilt tipi için uygundur.


 